Otomotivdeki önemli dönüşümün neresindeyiz?


Dünya teknoloji devleri Las Vegasdaki CES fuarında

Dünya teknoloji devleri Las Vegasdaki CES fuarında en yeni ürünlerini gösteri şöleniyle sunarken KODECO ekibi olarak biz de bir çok uluslararası firmanın yöneticisine mobilite alanında çalışmalarımızı ve vizyonumuzu sunma şansını elde ettik.

No alt text provided for this image

TOGG CEO'su Gürcan Bey ve Türkiye'den gelen bir çok değerli iş insanımızla da burda biraraya gelme fırsatımız oldu. Yüksek tempolu CES deneyimimiz sonrası havaalanında uçağı beklerken durum değerlendirmesiyle beraber derin düşüncelere daldım acikcasi. Sizlerle de paylaşmak isterim;

 

Yüzyıllık birikimiyle otomotiv sektörü önemli bir değişimin içinde ve bu dinamizm sektörün dışına olanlarımız için bile aşikar diyebiliriz. Elektronik teknolojilerinin otomotiv ARGE harcamalarındaki payı her geçen yıl artmış, otonomi ve dijital servis yazılım teknoloji yatırımları da eklenince otomotiv teknolojilerinin ağırlık merkezi hizla dijital teknolojilere kayar durumda. 

Bu sebeple olmali ki temelde tuketim elektronigi fuarı olan CES'de otomotiv firmaları görkemli bir şekilde gövde gösterisi yapmaya basladilar. 

No alt text provided for this image

Bu arada otomotiv firmaları derken ikinci kez düşünmek de gerekiyor. Akla kazınmış Amerikan, Alman, Japon araba markaların ötesinde Apple ve Google gibi bilişim teknolojisi firmalari da bu alanda artık. Elektronik devi Sony bile yeni arac geliştirip bu sene CES'de görkemli bir şekilde tanıttı. Hiçbir arabasi olmadan ulaşım hizmeti sunan Uber ve scooterlarla mikro mobilite çözümü sunan Lime örnekleri geleneksel otomotiv şirketlerini kıskandıracak şekilde çok kısa sürede milyar dolarlık değerlenmeyi geçtiler. Dev teknoloji ve dijital hizmet firmaları kendi aralarında is birlikleri yapıp yeni ulaşım ürünleri ve servisleri çıkarıyorlar. Hyundai ve Uberin beraber geliştirdiği uçan quadrokopter minibüs konsepti de bu sene CES'de büyük ilgi gördü. Yenilikci ürün ve is fikirleriyle ortaya çıkan startuplarin da teknoloji devlerinin desteğini aldığını bir çok ürünün sektörler ve disiplinler arası is birliğinin sonucu ortaya çıktığını görüyoruz.

Peki bu değişim hangi yönde şekillenecek. Stratejik hedefler belirlerken tutarlı bir gelecek ön görüsü yapmak ne kadar mümkün?

Tahminimce iletişim sektöründe telefonlarda hızla yaşanan dönüşümün benzeri otomotiv sektöründe de yaşanacak. İlk evre olan elektrifikasyon hizla başladı bile. Ama esas dönüşüm arabalarin bağlı (connected) ve otonomi özellikleri kazandığında yaşanacak.

Telefonlar da kullanımini sınırlayan kablolarindan kurtulup ceplerimize girdiğinde sunabildikleri en yegane hizmet kablosuz işitsel iletişim imkani olabilmisti. O zaman çok önemli bir servis olarak gördüğümüz bu özellik şuan cep telefonların sundukları zengin iletişim, fotograf/video cekimi, dosya yönetimi, oyun, sosyal medya, finansal hizmet ve sayısız servislerle kiyaslaninca epey küçük kalıyor. Cep telefonu bir çok yazılımın koştuğu ve dijital hizmetlerin sunulduğu donanımsal bir platforma dönüşmus durumda. 

No alt text provided for this image

Büyük ihtimal önümüzdeki on sene içind

662 Görme