ARAÇ MUAYENESİNDEN İLK SEFERDE GEÇMEK İÇİN 10 İPUCU


ARAÇ MUAYENESİNDEN İLK SEFERDE GEÇMEK İÇİN 10 İPUCUNU SIRALADIK

Biliyorum çoğumuz için aracı muayeneye götürmek ıstırap gibi geliyor ama hepimiz biliyoruz ki bu hem otomobil sahibi olmanın getirdiği bir yükümlülük.Hem de bizim ve çoluk çocuğumuzun can ve mal emniyeti açısından çok gerekli bir uygulama aslına bakarsanız muayene aşamasının ızdırap olmaktan bir nebze çıkarmak ve aracınızın tek seferde muayeneden kusursuzca çıkmasını sağlamak elinizle bunun için kendinizin kolaylıkla yapabileceği basit kontrol var.

 

Bugün size bunlardan bahsedeceğim muayene TÜVTÜRK adında bir işletme yapıyor ama tüm standartları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirliyor.Muayene sürecinin tüm aşamaları her istasyonda kesinlikle aynı onun için söylüyorum geçenlerde bir iş arkadaşımız kendince bize iyilik yapmak adına falanca yerdeki muayene istasyonu diğerlerinden daha hızlı yapıyor oraya gidin gibi şeyler söyledi.

 

Ben sordum diğerlerinden eksik bir şeyler mi yapıyor diye çok incelemiyorlar dedi ama ona da söyledim böyle bir şey imkansız.Her istasyonda hatlar bantlar aynı ve bir cihazdan ölçü almadan diğerine geçilmez.

 

Bence kolayına kaçmanın yollarını aramak yerine hepimizin güvenliği için kusursuz ve yapılmasına yardımcı olsak daha doğru olur peki bize bu konuda neler düşüyor muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonuna gitmeden önce neler yaparsak aracımız kusursuz bir şekilde o istasyondan çıkar ve ruhsatımıza onaydan bozulmuş birçok araç kolayca giderilebilecek sorunlar yüzünden muayeneden geçer not alamıyor.

 

Bu hem işkence gibi gelen muayeneye ikinci kez girmek hem de iş ve zaman kaybı anlamına gelir oysa kendi kendimize kolayca yapabileceğimiz bazı basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesinde bu işkenceden kurtulabilirsiniz

.

İşte muayene öncesi yapılabilecek 10 basit kontrol değil aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sinyaller iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır bunlara bir arkadaşınız ya da yakınınızı direksiyona oturtarak onun açıp kapatması ile kontrol edebilirsiniz veya bunu aynı görev yapacak bir camın önünde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şimdi arkadaş içeri girdi bakalım evet yakalım şimdi gördüğünüz gibi her şey çalışıyor iki aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

 

Bunları kontrol etmek için bir başkasına ihtiyacımız varken yok ama biz tabii burada anlattığımız için arkadaşımız bize yardımcı oluyor yani silecekler.Mümkünse çalışıyorsa bakın daha sonra da silecek suyu ürün da yine iyi attığını ve tabii ki su deposunun da dolu olduğuna bak.

 

Emniyet kemerlerini izinde ham ve çalışır durumda olması gerekiyor sadece kemerin olması yeterli değil bu ayrıntıya dikkat edin aynı zamanda kusursuz çalışması lazım şimdi şu şekilde kontrol edebiliriz bakalım şimdi sert şekilde çektiğimizde kemer gelmiyorsa çalışıyor demektir.

 

Bakalım kemer çalışıyor bu şekilde test edebilirsiniz kolaylıkla bu kontrolü sadece sürücü koltuğunda değil tüm kemerlerde yapmayı da unutmayın aracınızda bir trafik seti mutlaka ama mutlaka olmalıdır. Yoksa muayeneden geçemezsiniz peki bunun da trafik setinde neler olmalı bakalım şimdi 1 adet yangın tüpü ve ilk yardım çantası 2 adet üçgen reflektör ve diğer malzemeler mesela bunlardan bir tanesi boyunluk yaralanma durumunda ile halat çekme halatı ve tabii ki açılıp kapanan bir takoz.

 

Bunlar Mutlak surette olması gerekiyor tabii hasarsız ve çalışır durumda da olması gerekli mesela son kullanma tarihi geçmiş yangın tüpü yüzünden muayeneden kalabilirsiniz.Bu arada sakın kiralık yangın tüplü trafik seti ile muayeneye girme muayene uzmanlarının değil kendi ailenizin can güvenliğini hiçe sayarak kendinizi ve ailenizi kaldırmış olursunuz.

 

Burada mutlaka dikkat edin derim geldik beşe trafik tescil belgesi dediğimiz ve bizimde ruhsat bildiğimiz belgedeki şasi numarası ile aracın gövdesi üzerinde bulunan şasi numaralarını karşılaştır mamız gerekiyor.

 

Numaraları genellikle hemen direksiyonlu arkasında ve şunuda camın altında bir plaka ile genel olarak pek çok ilde yer alır ama bunda yok gördüğünüz gibi belki de demek ki bunda da kaputun altından göreceğiz bakalım şurada hemen karşılaştırdığımızda evet U ile başlayan ve devam eden numaralar var burada doğru sizde mutlaka bunu karşılaştırmanız gerekiyor.

 

Bu karşılaştırmaya muayene öncesinde değil ondan çok daha önce yapmanız gerekiyor.Yani mesela ikinci el bir araç almışsınız ta aldığınız sırada ruhsatla ve araç üzerindeki şase numaraları birini tutuyor mu.Ona bakmanız lazım yoksa başınıza bela alırsınız araç belki kench olabilir belki kaçak olabilir.

 

Bu yüzden de ta aracı alırken ruhsattaki numarayla şaşı numarasıyla aracın üzerindeki şasi numarasının birbirini zaten tutması gerekiyor. Altı lastik derinizde yarık yırtık kesik olmamalı bu gözle kontrol etmeniz mümkün 1.6 milimetrenin altına düşmemeli.Ama bunun bir zaman zaman sizi uyarıyoruz görüştük 3 milimetrenin altına düşmesin lastik derinliklerini çünkü bu sizin güvenliğiniz için çoluk çocuğunuzun güvenliği için çok daha önemli ama muayeneden geçmek için 1.6 milimetre yeterli oluyor.

 

Bunu gözünüzde kontrol etmek yetmese tabii elinize bir çöp yağı total alarak bunu kontrol etmemiz lazım şöyle çöplede genellikle renk değiştirerek daha sonra da 1 metre yardımıyla bunu ölçerek gördüğünüz gibi bulabilirsiniz altında ise bu araçla gitmeyin.

 

Çünkü muayeneden geçemez Aracınıza sıkıştırılmış doğalgaz veya sıvılaştırılmış doğalgaz sistemlerinden birini monte ettirdi iseniz mutlaka ruhsata işlenmiş olmalıdır. Eğer siz almadan önce bu montaj yapılmışsa ruhsata işlenip işlenmediğini kontrol etmelisiniz.

8.maddemiz traktör römorkları römork ve yarı römork kullananları ilgilendiriyor.

 

Eğer bu araçlardan birini kullanıyorsanız römork arkalarında uygun arka işaret levhaları bulunması gerekiyor takılı durumda olup olmadığını kontrol etseniz iyi olur. 9 sırada minibüs veya otobüs kullanıcılarını ilgilendiren bir konu var eğer onlardan birini kullanıyorsanız araçlarda acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin hani şu camı kırmaya yarayan çekişleri bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

 

10 ve son kontrole kamyon römork ve yarı noktanın arkasında ve yanında çepeçevre boylamasına uygun reflektif şeritler takılı olması lazım bu tip araçları kullananlarda bunu kontrol etmeden ve tamamlamadan muayene gitmeliler tamamlamak büyük oranda aracın muayeneden geçmesini sağlayacaktır.

 

Ancak muayene aşamasında başka eksikler de çıkabilir ve araç geçer not alamayabilir mesela fren testlerinden kalabilir imkanınız varsa otorapor gibi servislerde tüm ölçümleri yaptırarak aracımıza muayene tam anlamıyla hazır hale getirebilirsiniz

 

Söyleyeceğim muayenesi yapılmış bakımları tam olan bir aracın sadece kullanıcısının değil araç içindeki herkesin bu aileniz ve çocuklarınızla olabilir trafikteki diğer araçların ve yolcuların da güvenliğini unutmamak gerekiyor

167 Görme