BENZİNLİ VE DİZEL MOTOR ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR ?


BENZİNLİ VE DİZEL MOTOR ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR

Merhaba benzinli 1 motor var ve bu videoda ikisinin karşılaştıracağız ikisinin arasındaki farklar nelerdir neden daha az yakar çalışma prensibi benzinlilerde nasıl daha farklıdır bunlardan bahsedeceğim öncelikle daha önce benzinli motor nasıl çalışır video çekmiştim yine bu motor üzerine.

 

Eğer izlemediyseniz köşeden onu izlemeni tavsiye ederim ki onun üstünden farklardan bahsedelim.Bu videoda bir yerlerde o video'da anlattığım gibi .

 

Aslında dört zamanlı bir şekilde çalışıyor dört zamanlı bir motor ama belli başlı farklılıkları var. Bunların çoğu yakıtların arasındaki kimyasal farklılıktan ortaya çıkıyor yani benzin ile mazot arasındaki bazı farklar motorlarda fiziksel olarak değişimlere sebep oluyor bu farklardan en belirgini dizel motorlarda buji bulunmuyor.

 

Benzinli motorlarda olduğu gibi patlamayı sağlayacak kıvılcım oluşturacak bir buji sadece kızdırma bujisi adında bir parça oluyor bazılarının da buda havayı ısıtmaya sağlayan aslında ısıtıcı benzinli motorlarda ki görevini yapmıyor.

 

Bunun nedeni benzinli motorlarda hava yakıt karışımı karışıp homojen bir karışım haline geldikten sonra bu yardımıyla bir kıvılcım oluşturulur ve bu karışımın yanması sağlanır ve bu karışım yandıktan sonra piston aşağı inerek güç alınmasını sağlar.

 

Bir dizellerde ise bu böyle değil ellerde yanma odasına ilk başta piston emme zamanında erken taki havayı alır ve daha sonra sıkıştırma zamanında tamamen havayı sıkıştırır sıkışmış ve yüksek sıcaklığa ulaşmış halının üzerine yakıt püskürtülür ve bu sayede sağlanır.

 

Bunun sebebi dediğim gibi yakıtlar arasındaki kimyasal burada bizi ikisi farklı yöneltiyor iki farklı arkadaşlar benzinli motorların üstünde bir gaz kelebeği bulunurken dizellerde öyle bir gaz kelebeği yok benzinli motorlarda siz gaza bastığımız zaman gaz kelebeği açılır açıldığı zaman daha fazla hava içeri girmeye başlar motora gönderilmeye başlandı ne gelen hava arttıkça içeri daha fazla yakıt yolunu bu şekilde motorun daha yüksek devirlere çıkması ve daha fazla torpil etmesi sağlanır gaz kelebeği kullanılmıyor.

 

Bunun yerine yakıt oranı değiştiriliyor sürekli yani benzinli motorlarda güç ihtiyacını havayı değiştirerek sağladığında hava oranı değiştiriyorsunuz ve buna bağlı yakıt oranı değişik yerlerde ise böyle değil gaz kelebeği türevi değil şey yok diye yapıyor her zaman maksimum miktarda hava içeri çekilir ve piston tarafından sıkıştırılıyor ancak gönderilen yakıt miktarı değişiyor.

 

Yani şimdi gaza bastığın zaman yanma odasına daha fazla değil yakıt gönderiliyor. Zaman dizel motorlarda gaz kelebeği bulunuyor bu bu işi yapmıyor bunun farklı amaçları var.Bazen basıncı düşürmek için bazen de motoru kapattığın zaman daha yumuşak bir kapanma sağlasın diye öyle bir mekanizma oluyor ama görmüyor şimdi bazı arkadaşlar diyecektir dizel yakıt oranı değiştirip neden benzinli yapamıyorum.

 

Yine kimyasal farklılıklardan dolayı mazotla benzin farkından dolayı çok fakir karışımlar ya da çok zengin karışımlar benzinli motorda kullanamıyorsunuz ama yapısı öyle değil yani mazot biraz daha farklı çok daha fakir karışımlarda çalışabildiği için direkt yakıtla sağlığın iyi dizellerde diğerini farkla benzinli motorlarda hava-yakıt önceden karıştırıldığı için yani patlama yapılmadan önce karıştığı için dizellerde ise sadece hala sıkıştırıldı için yerlerde daha yüksek sıkıştırma oranlarına ulaşabiliyoruz.

 

Sıkıştırma oranı da şu demek piston en aşağıda en yukarıda olduğu zaman üstte kalan bir hacim oluşuyor ve bu iki hacmin oranı biri sıkıştırma oranını veriyor.Yani aslında aldığımız havayı ne kadar sıkıştırıyorsunuz.

Ne kadar küçük ve hacme getiriyorsunuz onu anlatan bir terim ve dizellerde bu daha yüksek oluyor benzinli motorlarda güncel turbo motorlar de bu 10 civarı sıkıştırma oranı atmosferiklerde ise 11-11:30 civarı iken dizel motorlarda 16-17 varlığı ne kadar çıkabiliyor ve termodinamik olarak baktığın zaman yani ısı olarak baktığın zaman sıkıştırma oranı termal verimi direkt etkileyen bir parametre ve sıkıştırma oranı ne kadar arttırırsanız motorunun o kadar daha verimli çalışacak ve daha az tüketilecek anlamına geliyor.

 

Yani aslında termodinamik  olarak modellediğiniz zaman benzinli motorun çalışması yani hava-yakıt karışımının önceden hazırlanması otto çevrimi olarak geçiyor.

 

Otto çevrimi çevrimine göre aynı sıkıştırma oranı daha verimli bir Çevrim ama güncel bütün dizel motorlarda sıkıştırma oranları benzinlerin üstüne çıktığı için dizel motorlar daha verimli çalışıyor tüketim sağlıyor bu yazımız bu kadardı.

 

67 Görüntüleme