GLOBAL OTOMOTİV ARAŞTIRMASI


KPMG 2019 GLOBAL OTOMOTİV ARAŞTIRMASI

KPMG 2019 GLOBAL OTOMOTİV ARAŞTIRMASI

KPMG her yıl olduğu gibi 2019 otomotiv yöneticileri ile yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

Araştırma çok güzel detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Öne çıkan konuları özetlemek gerekirse.

2019'da ön plana çıkan trendler aşağıdaki gibi olmuş.

 
  • Katılımcıların %59'u 2030'a kadar en önemli trendin connectivity ve dijitalleşme olduğunu söylemiş.
  • Alternatif yakıtlar yine en önemli trendler arasında
  • Katılımcıların %67'si 2030'a kadar Batı Avrupada ki üretimin %15'den %5'e düşeceğini öngörüyor. Asia ve Amerikanın üretim açısından çok daha cazip olduğunu düşünüyorlar. Bu Türkiye için bir avantaj olabilir.

Rapordaki bu yıl en büyük yenilik interaktif olması mesela trendleri sadece Türkiye için seçersek 1 numara %79 ile Hybrid Electric Mobility geliyor.

Araştırmanın bir diğer önemli konusu dizel. Dizel'in ölmediği geri döneceğinden bahsediliyor. Dizel motorlu araçların hala toplam sahip olma maliyeti açısından daha verimli olduğunu ve tercih edilmeye devam edeceğinden bahsediliyor. Araştırma otonom araçlar için 1. sırada BMW Grubun, 2. sırada Tesla'nın, 3. sırada Toyota Grubun önderlik yapacağını söylüyor.

Satış kanalları kısmında araştırmaya katılan tüketicilerin globalde %75'i bir sonraki arabasını otomobil bayilerinden alacağını belirtmişkenbu oran Türkiye'de %69'a düşüyor. Bu sonuç Türkiye' de ki otmobil bayilerinin online satışlara da yatırım yapması önemli olduğunu meydana koyuyor.

65 Görme