ARABALAR İLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER


Arabalar hakkında ilginç bilgiler

İlk otomobil 1672 yılında Ferdinand Verbiest tarafından icat edilmiştir. Ancak bu otomobil Çin imparatoru için yapılmış küçük, buharlı bir oyuncak araba niteliğindeydi.Çalışabilen ancak kullanışlı olmayan ilk içten yanmalı motor 1680 yılında Hollandalı Christiaan Huygens’in yaptığı barutun yanması ile çalışan pistonlu makinedir.

Kapalı bir silindir içinde patlayan barut kayabilen bir pistona etki ederek pistonun hareket etmesini sağlamaktaydı.Kendi kendine hareket hareket eden ilk araç ise Fardier Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı Nicolas Joseph Cugnot (1725-1804) tarafından yapılmıştır.Dünya’daki ilk benzinli araba ise 1885 yılında Alman Karl Friedrich tarafından yapılmıştır.Tasarlanan ilk otomobilde direksiyon bulunmamaktadır. Direksiyonsuz bu araçları şoförler hareket koluyla yönlendirirlerdi.

Arabalarda ki gaz göstergesi ilk kez 1922’de kullanılmaya başlanmıştır.1923’te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtılmıştır, bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunmaktaydı.Dikiz aynaları ilk kez 1911 yılında kullanılmıştır.İlk araba radyosu 1929’da icat edilmiştir.Buick, ilk elektrikli sinyali 1938’de çıkartmıştır.Dünya’daki ilk trafik lambası, otomobillerin ortaya çıkmasından çok önce at arabalarının geçişini düzenlemek amacıyla 1868’de Londra’da kullanılmıştır.1916’da Dünya’daki arabaların yüzde 55’i Ford modeldi.Ford’un bu güne kadar ürettiği otomobillerin %75’i halen yollardadır.1924 yılında bir adet Ford otomobilinin maliyeti yaklaşık 270 Dolardı.Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasından çalmaktadır.Ortalama bir otomobil yaklaşık 30 Bin parçadan oluşmaktadır.

Arabalarda yaklaşık 920 metre uzunluğunda elektrik kablosu bulunmaktadır.Günümüzde, Dünya çapında her gün yaklaşık 168 Bin araba üretilmektedir.Otomobil sanayisinin ilk dönemlerinde, araba camları bildiğimiz pencere camından yapılırdı. Ancak, kaza durumlarında camın büyük parçalara ayrılarak fırlamasının ciddi yaralanmalara yol açabildiği görülünce, “katmanlı cam” tasarımına yönelindi.2014 yılı itibari ile Dünya üzerinde kullanımda olan yaklaşık 1 Milyar otomobil bulunmaktadır.