MOTOR NEDEN YAĞ YAKAR-NE NEDİR


MOTOR NEDEN YAĞ YAKAR-SEBEBİDENEDİR

MOTOR ÜFLEMESİ-NE NEDİR

Motor neden yağ yakabilir sebebleri nelerdir.Bunlar nasıl çözülebilir bunlardan bahsedeceğim sizlerden sürekli motorum yağ eksiltiyor sürekli eklemem gerekiyor.Ne yapmam gerekiyor ya yakın gibi sorular geliyor.

 

Bunun birkaç muhtemel sebebi var arkadaşlar öncelikle en iyi durumu senaryosunda aradığınız yağ eksiltiyorsa ya bir yerlerden kaçıyor olabilir özellikle motora gereğinden fazla yağ koyduysanız gibi oldukça zararlı bir şey yüksek basınca çıktığı için bir yerlerden taşıyor olabilir.Özellikle motor bölümüne ve altına girip damlayan bir yer var mı kaçırdı bir yer var mı oraya bakmanız gerekiyor belki buralardan bir yerde kaçak vardır.

 

Sadece ancak motoru çalıştırdığınızda egzozdan mavi duman geliyorsa bu motorun yağ yaktığı anlamına geliyor.Yağın içeriği farklı olduğu için kumanda mavi çıkıyor beyaz değil siyah değil mavi renkte olması gerekiyor beyaz çıkıyorsa bu su yaptığınız anlamına geliyor siyahsa fazla yakıt gönderdiğiniz anlamına geliyor ama mavi çıkıyorsan yanma odasına yağ girdiğini ve bu yağı motorunuzun yaktığı anlamına geliyor.

 

Arkadaşlar bu ve muhtemelen birkaç sebebi var önceliklerine zamanlarda bu egzoz dumanı çıktığına bakmanız gerekiyor.Eğer sadece motoru ilk çalıştırdığınızda mavi duman çıkıyor ve arkasından motor ısındığı zaman herhangi bir şey gelmiyorsa bunun muhtemel sebebi varsa yataklarında yanma odasına doğru yağ kaçtıdığıdır. 

 

Şubatlar ve eksantrik milleri yağlandığı için ve çok fazla açılmadıysa ya siz arabayı bıraktığını ve bu yağlanmış egzantrik mili ve sübap'lardan ufak miktarda yağ sızdıysa  eğer pistonların içine ilk çalıştırmada bu yağ yandığı için başlık mavi duman çıkıyor.

 

Daha sonrasında kaçak hafif olduğu için sızmayı yoğun mavi duman çıkıyorsa yağ yataklarını kontrol ettirmeniz gerekiyor.Eğer egzozdan mavi duman araba yavaşlıyorken çıkıyorsa bu durumda yine oradaki conta var keçeden etkinlik olabilir.

 

Çünkü siz gaza basmadan yavaşlarken silindir içinde vakum oluşuyor ve bu vatanın sebebiyle o ile var yataklarında yağ sızıyor olabilir bu tip durumlarda da yine araba yavaşlarken mavi duman çıkar ve bunun çözümü de az önce bahsettiğim gibi şubat çantalarını oradaki keçeleri kontrol edip değiştirmek belki sübapları değiştirmek gerekebilir. 

 

Eğer sürekli yağ eksiltiyor sürekli egzozdan mavi duman çıkıyorsa bu yanma odasına sürekli motor yağı geliyor demektir arkadaşlar ki en kötü durum senaryosu da bu silindirlerle piston duvarları arasında engelleyen segmanlar bulunur özellikleri üstünde 3 tane segman bulunur. 

 

En alttaki yağı engellemek içindir yanma olursa yağ karışması diyedir eğer zıt segman piston numara arasındaki tolerans azaldıysa zamanda sürtünmeden buralara şimdi duysa ya sürekli olarak yanma odasına karışıyor demektir ve sürekli sizin yağı yakıt egzozdan atıyorsunuz demektir bu tip durumda oldukça masraflı bir şekilde komple motor rektefiye edilmesi gerekecektir. 

 

Bu segmanların değişmesi piston duvarlarının tekrardan kullanması gerekiyor anlamına geliyor onun için geçici bir çözüm üretmişler arkadaşlar ve boşluk azaldıktan sonra piston duvarları ile silindir arasında yağın geçmesini engellemek için daha kalın yağ koyuyorlar arabaya atıyorum sezon 30 kullanıyor kenar seferinde bu sefer 10 40 kullanıyorlar ya daha kalın olduğu için o aradan geçemiyor.

 

Ama bu çok büyük zararlara sebep olacaktır daha önce yani sonuçları ve maliyetleri de anlatan bir Video çekmiştik onun sağ üst köşede bildirebilirsiniz bunu yaptığınız zaman değişen yağ sebebiyle egzantrik milleri varsa triger kayışı gibi bir sürü parça zarar görecek ve daha da büyük sorunlara sebep olabilir.

 

Yağ motoru kullanılmaz hale getirebilir özellikle triger kayışı koltuk ve harflerden bir tanesi pistonla daha pişirsem bu motoru neredeyse kullanılmaz hale bir daha çok olacak hale getirecektir o yüzden böyle bir çözüm yoluna gitmeyin arkadaşlar özellikle bir de motor üflemesi denen bir terim var sanayide öperim çok kullanılıyor Bu da şu anlama geliyor motor çalışırken yağ kapağını açtığını zaman oraya elini tuttuğunu zaman oradan evinize hava geliyor.

 

Bu da yine aynı şekilde bu piston duvarıyla sekmen arasındaki boşluk azaldığı zaman piston içinde oluşan yüksek basınç kaçıp yağ karteri ne ulaşıp oradan da sizin evinize geliyor yani bundan sonra aynı zamanda yağ yakıyordu büyük ihtimalle demek yine bunun çözümü olarak da kalın ya kullanılan buna dikkat edin sakın yapmayın.

 

Arkadaşlar bunu yapmak yerine motoru düzgün bir yerde rektefiye ettirmeniz gerekiyor miktar paradan Kaçarken çok daha büyük sorunlara yol açmak istemezsiniz çok daha pahalıya mal olacaktın o kalın yağ koymak o yüzden buna da dikkat edin.