En Çok Tercih Edilen Yol Dışı Parkurları


İstanbul, İzmir ve Ankara'da en popüler kapalı yol parkurları

Off Road günümüzde en çok ilgi çekici doğa sporlarından bir tanesidir. Doğa severler tam donanımlı 4x4 arazi aracıyla aşılması güç doğa koşullarına bağlı engelleri aşarak parkurda keyifli bir gezi yapıyor olurlar. Bu sporun bir diğer cazip gelen yanı sıra bu parkura gelinmiş zaman ayrı ayrı ve ailecek gelin arada keyifli zamanlar geçirilebiliyor.

Sarıyer Off Road Parkurları (İstanbul)

Sarıyer mevkinde 3 adet yol yapılarak parkur vardır; Demirciköy Garipçe mevkii, Uskumruköy Kısırkaya mevkii, Uskumruköy Gümüşdere mevkii. Bu parkurların arasında en çok tercih edileni garipçe demirciköy parkurudur. Çünkü bu parkur diğer parkurlara göre daha fazla şart koşullara sahip ancak bu parkura gitmek biraz uzun süre sürdüğünden yola çıkarak erken çıkmanız ve yanınızda benzin almanız gerekir. Uskumruköy Kısırkaya parkurudur. Bu parkurdaki çamurlu arazi ve engebeli arazi zorlayıcı parkurları sevenler için çok uygun bir yerinde. Parkurun rotasına bakıyorğımız zaman parkur, karadeniz sahiline kadar devam etmek görüyoruz.

Kayışdağı Off Road Parkuru (İstanbul)

İstanbul anadolu yakasında bulunur. Bu parkur kayışdağı yangın yolu tırmanış rotası olarak ün sallandı. Parkur zor bir tırmanış yapabiliriyor ancak güvenli bir rotası oluyorsunuziz. Tek sıkıntı bölgesi Adrenalin en üstte oluyor.

Kemerburgaz Maden Ocakları Off Road Parkuru (İstanbul)

Bu parkur Merkeze yakın zamanda tercih edilen bir parkurdur. Rotası orman yolu üzerinde engebeli bir arazide bulunmaktadır.

Beykoz - Riva Off Road Parkuru (İstanbul)

Parkur istanbul'un anadolu yakasında bulunuyor. Ormanlık arazisi ve zorlu koşullarıyla hafta sonu sonu maceracı doğaseverleri ağırlıyor. Bir başka parkur olarak orada.

Şile Off Road Parkuru (İstanbul)

Parkur orman yolundan denize doğru uzadığını tercih ediyor. Çoğunlukla bu parkur yağmurlu havalarda çok güzel oluyorsa bu parkura yağmur yağdığında parkurun arazisi çamurlu arazi ye dönüşüyor ve geçilmesi çok zor olan bir parkura dönüşüyor. Bu kadar yoğun olan çamurun olduğu arazide çamura saplanmak kaçınılmaz olabilir o halde yanınızda vinç almanızı tavsiye ederek.

Ömerli Barajı (İstanbul)

Bu parkur ailecek piknik ve eğlenmek için eğlenceli bir çevreye sahip olan maceracı doğa severler burada tercih ederek.

Menderes - Yeniköy Parkuru (İzmir)

Bu off-road parkurunun toplam uzunluğu 50 kilometredir toplam yokuşada 994 metredir.Yağışlı havalarda zemin kayganlaştığından geçen parkur çok zorlu bir alana dönüşüyor. Önceden yağan yağışlardan uzakta toprak kaymaları, yağmurdan sonra oluşmuş su yarıkları / karayolu çatlakları severler için durumları zorlaştırıyor. Kapalı yol severler için en zorlu gelen yanı ise rotanın sonundaki uzun inişli parkurdur.

Kadıovacık - Ildır Parkuru (İzmir)

Off road parkuru 10 kilometre uzunluğuna sahip olan orta zorlukta bir parkur olarak bekliyor. Parkur dik yokuşlar, çevresindeki zeminler, yoldaki büyük yerler ile keyifli aktivite yapılabilecek parkulardan biri.

Yakaköy - Karagöl Parkuru (İzmir)

Off road parkuru 13 kilometre uzunluğuna sahiptir ve orta zorluktadır. Parkur yer yer çamurlu ve geneli taş, kayadır.

Kavacık - Cumalı Ilıcası Parkuru (İzmir)

Off-Road Parkurunun Toplam Uzunluğu 66 kilometre olup orta seviye zorluk derecesine sahiptir ancak ortalama havadaki bu seviye zor derecesine ulaşıyor. Parkurda çok zor iniş ve çıkışlar vardır. Toplam yokuş çıkış mesafesi 1.200 metredir iniş mesafesi ise 2.082 metredir. Parkur engebeli ve taşlı araziye özellikleri.

Menderes - Yeniköy Parkuru (İzmir)

Off-Road parkurunun toplam uzunluğu 18 kilometre olup, orta seviye zorluk derecesine sahiptir. Parkur engebeli bir yol özelliği ve yol üstü büyük kayalıklar olduğu için bazen bu iş zevk zevkinden çıkıp çileli bir yolculuğa dönebiliyor o halde tam donanımlı araçlarınızla bu parkura gelmesini tavsiye ediyoruz.

Kızılcaören - Karacaören Parkuru (Ankara)

Off-Road Parkurunun Toplam Uzunluğu 40 kilometre olup Orta Seviye Zorluğu derecesine sahiptir. Ciddiyet menüsünde bir parkurdur dik iniş ve çıkışlara sahip olması engebeli bir arezisi vardır.

Karagöl - Evci Yaylası - Otacı Köyü Parkuru (Ankara)

Off road parkurunun toplam uzunluğu 34 kilometre olup, derecesi derecesi zordur. Parkur çok taşlık bölgesi bölgesel kuru zeminde zor sayılabilir. Birde azalar başladı mı parkur çamur olduğunda sadece donanımlı girilmeyecek parkurdur.

Mebuskent - Karacakaya Parkuru (Ankara)

Off road parkurunun toplam uzunluğu 11 kilometre olup, derecesi derece orta seviyedir. Parkur genel olarak kuru ve taşlık bir bölgedir. Olumsuz hava koşullarında zor bir parkur olabilir buda daha keyifli ve adrenalin dolu yolculuk yapabileceği yerlerden biri oluyor

Saraykent - Keresteciler Sanayi Sitesi Parkuru (Ankara)

Off road parkurunun toplam uzunluğu 12 kilometre olup, derecesi derece orta seviyedir. Parkur güneşli günlerde keyifle off-road sporunuzu yapabileceğim bir otel ancak yağmur yağdığı zaman parkur aşırı derecede çamur iken işler çok zorlaşıyor ve parkur işkenceye dönüşebiliyor. Parkurla ilgili bir diğer sorun sulak bir bölge bölgesel bataklığa denk gelmeniz kaçınılmaz o halde yanınızda birleriniz olması tavsiye ediliyor.

Yakupabdal - Meteoroloji Radarı - Yaylabağ - Karataş - Mühye Parkuru

Off road parkurunun toplam uzunluğu 23 kilometre olup olma derecesi zordur. parkurun zemini kuru, çakıl ve orta büyüklükteki kayalarla kaplıdır.